Kultury klasycznej recepcja

Recepcja kultury klasycznej

Salve!

Witam Was, drodzy czytelnicy, na moim blogu dotykającym tematu recepcji kultury antycznej na przestrzeni wieków.

Asteriks u Piktow jako element recepcji kultury antycznej

Czy jesteście zafascynowani światem starożytnych Greków i Rzymian? Doskonale trafiliście.

Zastanawialiście się kiedykolwiek, ile ma wspólnego współczesna kultura z tą antyczną? Podejrzewam, że z tą drugą jesteśmy na ogół, przynajmniej pobieżnie, zaznajomieni. Znacznie gorzej jest z kulturą współczesną, którą pomija się w programach szkolnych z powodu braku czasu. Ale, choć antyk wydaje się opatrzony i nieaktualny, wcale nie jest  tak, że wszyscy odróżniają Partenon od Panteonu. Poza tym, wiedza nasza zdeterminowana przez klasycystyczne poszukiwanie estetycznego ideału, który można byłoby łatwo powielić (kolumny, tympanon i jaśniutki beż) i daleko odbiega od tego, co moglibyśmy, w istocie, nazwać znajomością kultury.

This is my legacy, legacy…

Kiedy słyszę piosenkę Eminema, przypomina mi ona nie historię kariery jednego ze słynniejszych raperów, ale… dziedzictwo antyku. i czy wiecie, że najwięcej zysków przynoszą dziś tzw. filmy peplum (inna nazwa tego gatunku to sword and sandals)? Choć gatunek ten popularny był w latach 60-tych, to przecież sukces Gladiatora jest najlepszym przykładem popularności tematyki antycznej. A że obok Isadory Duncan i Émile’a Jaques-Dalcroze na tańcu antycznym wzorowała się także brytyjska tancerka Ruby Ginner (1886-1978) a jej techniki klasycznego tańca greckiego uczy się w dalszym ciągu w Imperial Society of Teachers of Dancing. I że wciąż tworzy się na nowo dawne sztuki teatralne, tak jak na przykład inscenizacja „Antygony” w Teatrze Nowym w Łodzi, która choć bardzo nowoczesna, w świetny sposób ujmuje rolę chóru, tak ważnego a wciąż niezrozumiałego w greckiej tragedii.

Cyclops, (1947, Chicago Art Institute). Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/William_Baziotes

Motyw cyklopa jako częsty element kultury klasycznej

I jeszcze muszę dodać, że William Baziotes (1912–1963) wcale nie malował tak abstrakcyjnych obrazów, jak nam się wydaje, ale w większości z nich odwoływał się do antycznej mitologii, szczególnie do motywu cyklopa. Wątki antyczne są więc nadal żywe w naszej kulturze, dlatego uważam, że każdy europejczyk powinien je śledzić z uwagą (bo to ułatwi znajomość nie tylko antyku, ale przede wszystkim współczesności). This is our legacy.

Będziecie mogli odkryć recepcję kultury klasycznej (wykorzystanie poszczególnych mitów, motywów klasycznych i wielu innych). Treści będą poświęcone książkom i komiksom, muzyce, przedstawieniom teatralnym, produkcjom filmowym i bajkowym, rzeźbom, monumentom oraz wszelkiego rodzaju elementom architektonicznym. Wpisy postaram się urozmaicać wszelakimi rodzajami grafikami oraz odnośnikami do innych stron internetowych. Poznacie antyk z innej, ciekawej strony.

Owocnego czytania!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Strona główna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *